Galeriler Ve Basında Biz

Instagram: metemturyatirim

Adana GES ve Denizli GES

Şirket’in % 100 iştirak etmiş olduğu Adana'da 5 adet GES(5.876.64 kWp) firması ve Denizli Çal ilinde 1 adet GES (1.044,10 kWp) üretime geçmiş ve enerji satışına başlamıştır.

Caresse

Ege Rivierasında Kendinizi Bir Kaçamakla Ödüllendirin

Fuga Panorama

Hayalleriniz Anılarınızda Yer Alacak

 
 
 

Yaşam başlayan FUGA PANORAMA projemizden son görüntüler.

Projemizden kısa Video görüntüleri

Basından Haberler

KAYNAK: İnşaat & Yatırım

Editör 10.07.2023 Yenilenebilir enerji ve inşaat alanında nitelikli projeye imza atan, halka açık Metemtur’un en yeni projesi Fuga Panorama Villaları’nda anahtar teslimleri başladı. Bodrum’un en güzel koylarından Gümüşlük ile Yalıkavak arasında yer alan ve 3 farklı tipte 30 villadan oluşan bu katma değerli proje 1 Temmuz’da örnek dairede düzenlenen “Yaza Merhaba” davetinde ilk misafirlerini ağırladı. 1985 yılında kurulan ve 2002 yılından itibaren BIST Ana Pazarda halka açık bir şirket olan Metemtur’un enerji ve inşaat alanında imza attığı onlarca nitelikli ve katma değerli projeden biri olan Fuga Panorama Villaları’nda yaşam başlıyor. Ege’nin en güzel koylarının bulunduğu Bodrum’ da, Gümüşlük ile Yalıkavak’a tepeden bakan Fuga Panorama, 13 bin m2 alan üstünde 12 ay yaşama göre tasarlanmış, müstakil havuz, otopark ve bahçesi olan 3 farklı tipte 30 villadan oluşuyor. Villaların tamamı Yunan Adaları, Tilkicik Koyu, Koyunbaba Koyu ve Didim’e kadar uzanan panoramik bir manzaraya sahip. Ege Denizi’nde iç içe geçmiş adaların bu eşsiz manzarasının yanı sıra Fuga Panorama, begonviller ve zeytin ağaçlarıyla bezeli peyzajı ile de dikkat çekiyor. Fuga Panorama merkezi konumu ile Gümüşlük Antik Limana 4 km, Yalıkavak Marina’ya 8 km, Bodrum Kalesine 24 km ve Bodrum Milas Havalimanına 59 km mesafede yer alıyor. Modern mimari ile doğal taş işçiliğinin buluştuğu villaların anahtar tesliminin başladığı, 1 Temmuz 2023’te akşam üstü örnek dairede düzenlenen “Yaza Merhaba” davetinde duyuruldu. Davette konuşan Metemtur İdari ve Mali İşlerden Sorumlu yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Tuncer şunları söyledi: “Bodrum yarımadasında, Metemtur farkıyla yepyeni bir projeyi daha yeni sahiplerine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Fuga Panorama Gümüşlük ve Yalıkavak arasında olağanüstü manzaraya sahip çok değerli bir lokasyonda, on iki ay yaşama göre tasarlanmış katma değerli bir proje. Otuz akıllı villanın her birinin kendine ait otoparkı ve yirmi yedi metrekarelik havuzu var. 22 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiğimiz Fuga Panorama’nın, muhteşem manzarası ve serinletici yaz rüzgarıyla Bodrum'da lüks, ayrıcalıklı ve huzurlu bir yaşam arayanların gözdesi olacağına eminiz.”

KAYNAK: İnşaat & Yatırım

BASIN AÇIKLAMASI

2021 yılında yaptığı bedelli sermaye artırımıyla elde ettiği 36 milyon TL fonla başlattığı, Bodrum İlçesinde 30 adet özel müstakil villadan oluşan Fuga Panorama Projesini Mayıs 2023’te tamamlayacak olan Metemtur, 2022 yılında başarılı finansal sonuçlara imza atarak yakalamış olduğu büyüme rüzgarını da arkasına alarak yeni projeler için 162 milyon TL ilave kaynak için düğmeye bastı.

2022 Yılı Satışlarında %543‘lük Büyüme

2022 yılını oldukça başarılı geçirdiklerini ifade eden Metemtur Yönetim Kurulu Başkanı Koray ETİ; hasılattaki %543’lük büyümeyi vurguladı. Bu büyüme oranları şirketimiz için tarihi bir önem ve değer taşımaktadır. Şirketimizin satışları bünyemizdeki 6,91 MW kurulu güce sahip güneş enerjisinin üretimi kaynaklı elektrik gelirlerinden ve Fuga Panorama projesindeki gayrimenkul satışlarından oluşmaktadır.

2021 yılı sonunda satın alma yolu ile bünyemize kattığımız Denizli Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile enerji sektöründe yaklaşık %18’lik fiziki büyüme yakalanmıştır. 2022 yılında döviz kurlarının artışı ve Denizli GES’nin bünyemize katılması ile beraber, elektrik satış gelirlerimiz yıllık 10,3 milyon TL’den 22,8 milyon TL’ye (%120 oranında) yükselmiştir.

2021 yılında 0,4 milyon TL olan gayrimenkul satışı geliri, 2022 yılında, Fuga Panorama projesinde tamamlanmış bağımsız bölümlerin satışlarıyla birlikte 45,9 milyon TL olmuştur. Gayrimenkul satış gelirlerimizdeki yüksek büyümenin elektrik satış gelirleri ile de desteklenmesi sonucunda 2022 yılı hasılatımız %543 oranında artmıştır.

Fuga Panaroma projesinde inşaatın başladığı günden itibaren 5 villa satılarak bu büyüme sağlanmış olup, geriye kalan inşaatı bitmekte olan diğer villaların öngördüğümüz kısa sürede satışı ile büyüme hızımız daha da artacaktır.

13,2 Milyon TL Net Kar

Şirket 2022 yılında Fuga Panorama projesinde yakaladığı karlılıkla birlikte; 2022 yılında 13,2 milyon TL net kar elde etmiştir. Metemtur’un GES yatırımlarının uzun vadeli USD cinsi kredi ile finanse edildiğini belirten Koray ETİ, yaşanan kur artışları nedeniyle söz konusu kredide oluşan kur farklarının Şirketin net kar rakamını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Şirketin GES yatırımları kapsamında karlılığını olumsuz etkileyen diğer hususlar da, bu santrallerin işletilmesi sırasında bağlı bulunduğumuz dağıtım şirketine ödemekte olduğumuz sistem kullanım/işletim tarifelerinde bizlere - yani lisansız GES’lere - 6 yıl önce EPDK tarafından tanınan %75’lik indirim imtiyazının yine EPDK tarafından 2021 yılı sonunda kaldırılması ve de TL’sına dayalı olan sistem kullanım/işletim tarifelerinde enflasyon hesabına dayalı olarak yapılmayan olağanüstü (%250-330 civarında) artışlar olmuştur. Tüm bunların etkisi ile bugünkü kur değeri ile GES’lerden gelen gelirimiz yıllık 5 milyon TL civarında azalma göstermiştir. Bu vesile ile ifade etmek isteriz ki Adana Karaisalı İlçesi’nde yer alan GES yatırımımız yaşanmış olan Kahramanmaraş depreminden olumsuz etkilemmemiş olup, depremin ilk gününden beri %100 kapasite ile çalışmaya devam etmektedir.

Fuga Panorama Projesindeki Son Durum

Son 18 ay içerisinde yaşanan yüksek enflasyon ile kur artışlarına paralel inşaat maliyetlerindeki artışlara rağmen herhangi bir dış kaynak kullanılmaksızın Fuga Panorama projesi 31.12.2022 itibariyle %79’luk bir tamamlanma seviyesine ulaşmıştır. Şirket inşaat maliyetlerindeki artışları proje kapsamında yaptığı satışlardan ve avanslardan karşılamıştır. 2022 yılında Şirket proje kapsamında yaptığı satışlardan %56,7 brüt kar marjıyla 26 milyon TL brüt kar yakalamayı başarmıştır.

Yeni Yatırımlar

Şirket’in 2023 yılında 162 milyon TL ilave yatırım yapmak için düğmeye bastığını ifade eden Metemtur Yönetim Kurulu Başkanı Koray ETİ, yatırımların şeffaflık içerisinde tüm hissedarlarımızın ve paydaşlarımızın haklarını en üst düzeyde koruma ilkesinden yola çıkarak uzmanı oldukları yenilenebilir enerji ve gayrimenkul alanında olacağını söyledi. Şirket indirim imtiyazının ortadan kalkması ve sistem kullanım/işletim tarifelerinin orantısız artması öncesinde, GES’lerden elde ettiği gelirlerle; yatırımında kullanılan kredilerin taksitlerini rahatlıkla ödemekte ve gelirlerin kalanı ile tüm genel yönetim giderlerini karşılamakta ve ilave nakit üretebilmekte iken yaşanılan olumsuzluklar neticesinde şirketin bu dengesi önemli oranda etkilemiştir. Şirket’in 2021 yılı sonunda 1,04 MW kurulu gücünde ilave GES yatırımı yaptığını, bunun devamı şeklinde 2-4 MW arası bir GES yatırımına ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Koray ETİ, bu büyüklükteki yatırım için öz kaynak olarak 40 milyon TL tutarında fon kullanmayı istediklerini belirtti. Şirket, Fuga Panorama projesinde edindiği tecrübeyi, insan kaynağını ve diğer varlıklarını yeni bir projede daha kullanmayı planlıyor. Fuga Panorama projesinde son aşamalara gelinmiş durumda, yeni bir projeye başlanmaz ise bu kaynaklar atıl kalacak. Şirket bu kapsamda 110 milyon TL tutarında bir kaynağa sahip olarak yeni bir gayrimenkul projesine başlamak istiyor.

Sonuç olarak;

Şirket bu gayrimenkul ve enerji yatırımları için 150 milyon TL kaynak sağlamak ve 10 milyon TL işletme sermayesi ihtiyaçlarında kullanılmak amacıyla 162 milyon TL’lik bedelli sermaye artırımı hazırlıkları için aldığı kararları KAP’ta yayınlayarak yatırımcıları ile paylaştı ve bedelli sermaye artırımı için yasal izin ve onay süreçlerini başlattı.

Koray ETİ, 2019-2020 yıllarında Metemtur’un büyümesi için hazırlıklara başlandığını, daha önceki dönemde mevcut GES’lerden elde ettiği net nakit akışı ile genel yönetim giderlerini karşılamakta zorlanan ve büyüme eğilimi içerisinde olmayan şirketin, 2021 yılında gerçekleşen 36 milyon TL’lik bedelli sermaye artırımı ile başlayan süreçte; Fuga Panorama projesi ve de Denizli GES yatırımını hayata geçirmeyi başardığını, özvarlıklarını arttırmaya devam ettiğini ve 162 milyon TL tutarındaki ilave kaynak girişiyle, Metemtur’un büyüme ivmesinin ve karlılığının daha yukarı bir seviyeye çıkacağını ifade etti.